Úvod » Náš salón » Ako si vybrať svadobného fotografa
« Späť

Svadobné zvony dozneli a vy vstupujete do novej životnej etapy. Zdá sa vám, že váš vysnívaný deň, ktorý ste tak dlho plánovali, uplynul, ani neviete ako? Nebojte sa, môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť prostredníctvom svadobných fotografií. Ich nesmierna hodnota spočíva v tom, že zachytávajú neopakovateľné okamihy a emócie. Preto je také dôležité vybrať si toho správneho človeka, vďaka ktorému vaše spomienky nikdy „nevyblednú“…

Ako si vybrať svadobného fotografa – ilustračný obrázok 1

Po vlastných skúsenostiach z posledného obdobia nemôžem začať inak ako otázkou: Kedy si vybrať svadobného fotografa? Pretože i keď si už nájdete toho pravého – páči sa vám jeho tvorba, má skvelé referencie, odporúčajú vám ho dokonca i vaši známi a vyhovuje vám aj cenník jeho služieb – môže sa stať, že termín vašej svadby má obsadený. Sú nevesty, ktoré kvôli svojmu vysnívanému fotografovi zmenia aj dátum svadby. Ak však patríte medzi tie, ktoré si už zabezpečili rôzne iné položky a meniť dátum z praktického hľadiska nemôžu, musíte hľadať ďalej. Ak ešte len začínate plánovať svoj svadobný deň, myslite na svadobného fotografa hneď na začiatku. Nie je totiž nič výnimočné, ak má svoj kalendár plný aj na rok dopredu.

Ako si vybrať svadobného fotografa – ilustračný obrázok 2

Čo očakávate a kde to hľadať?
Tak ako si každý pod pojmom krásne svadobné šaty predstavuje niečo iné, tak niečo iné vnímame aj pod pojmom krásna svadobná fotografia. Skôr ako budete hľadať svojho nového fotografa, skúste zistiť, či sa tie vaše predstavy aspoň trochu približujú predstavám vašej polovičky. Porozprávajte sa o tom, aký štýl fotografií sa vám páči, či dávate prednosť jednoduchosti alebo hľadáte niečo originálne a výnimočné, či chcete mať zvečnený nielen obrad a portréty, ale aj prípravy a hostinu.

Dôležitou otázkou je aj váš svadobný rozpočet. Možno ste sa rozhodli neobjednávať kameramana a investovať viac do fotografií. Ak túžite po oboch formách zvečnenia vášho svadobného dňa, nájdete firmy, ktoré ponúkajú fotografa aj kameramana z vlastných radov a urobia vám lepšiu cenu, keď ich objednáte oboch. Po vytýčení aspoň základných predstáv a finančných možností si aj z veľkej ponuky svadobných fotografov vyberiete to pravé oveľa jednoduchšie.

Ako si vybrať svadobného fotografa – ilustračný obrázok 3

Ako hľadať?
Skvelým pomocníkom je najmä internet. Jednotliví fotografi tu ponúkajú svoje portfóliá a vy si ich v pohodlí domova môžete kedykoľvek prezrieť. V príjemnej atmosfére, možno s pohárom dobrého vína a hlavne s tým pravým mužom po svojom boku sa nechajte unášať cudzími príbehmi lásky na jednotlivým internetových stránkach. Možno si pri niektorej prezentácii priam skočíte do reči a poviete: To je on/ona, ten pravý fotograf, ktorého chceme aj my. Odporúčam si potom daného fotografa „preklepnúť“.
Odporúčania známych budú pre vás spoľahlivým zdrojom informácií, že ten-ktorý fotograf nie je len nejaký podvodník, navyše zistíte aj to, ako sa s ním spolupracovalo, ako pristupoval k svojej práci a podobne. Ak nemáte vo svojom okolí niekoho, kto vám môže tieto informácie poskytnúť, obráťte sa na na náš katalóg firiem.

Ako si vybrať svadobného fotografa – ilustračný obrázok 4

Osobný kontakt
Vy a váš nastávajúci budete hlavnými aktérmi celého dňa. Už len nájsť toho, kto vás bude režírovať. Ak od svojich svadobných fotografií očakávate zachytenie skutočných emócií, je oveľa jednoduchšie odhaliť svoju pravú tvár pred niekým, koho vo svadobný deň neuvidíte po prvýkrát. Navyše vzájomné sympatie tiež nie sú na zahodenie. Pomôžu uvoľniť atmosféru a to sa odrazí aj na výslednom produkte. Pri osobnom kontakte sa môžete dozvedieť veľa užitočných informácií. Napríklad o technike, ktorú fotograf používa, ale aj o tej náhradnej, ak pôvodná v deň svadby zlyhá. Netrápte sa, ak sa nevyznáte v tých všetkých technických parametroch a megapixeloch. Oveľa dôležitejšie sú objektívy, s ktorými fotograf pracuje, a to, či s nimi vôbec pracovať vie. To ale spoznáte na jeho fotografiách (rôzne prepaly, odseknuté nohy či kúsok hlavy si určite všimnete), najmä na tých, ktoré boli fotené v extrémnych svetelných podmienkach. Dozviete sa tiež o možnostiach postprodukcie (retuš, koláže, videosekvencia z fotografií atď.) a realizácie fotografií (DVD, papierové fotografie, fotoknihy, fotoalbumy, fotografie na plátne a podobne).

Ako si vybrať svadobného fotografa – ilustračný obrázok 5

Ak ste si vybrali cezpoľného fotografa, je dôležité informovať ho aj o tom, v akom exteriéri sa budete chcieť fotiť, pomôžu aj fotky daného miesta alebo predsvadobné fotenie. Fotograf tak spozná vás, vy jeho a bude sa vám oveľa lepšie spolupracovať. Podľa miesta fotenia vám tiež môže ponúknuť pomoc pri výbere rekvizít, ktoré budú dotvárať celkovú atmosféru.

Je ešte veľa maličkostí, ktoré môžu z vašich fotografií urobiť malé umelecké diela. Ale jednou z najdôležitejších je to, ako sa v daný moment budete cítiť vy. Fotograf vám potom len pomôže preniesť vašu lásku aj na papier.

Foto: archív J. Osadskej, M. Kurtulíkovej, S. Gelačákovej, K. Michaligovej

Zdroj: www.nevesta.sk

« Späť

zverejnené: 14.09.2017 | aktualizované: 22.09.2017 | počet zobrazení: 4364

Kontakt
gsm: +421 911 932 932
Adresa
Svadobný salón ADRIA sa nachádza na Hviezdoslavovej ulici 1876 v Čadci.
Otváracie hodiny
Pondelok - Piatok: 09:00 – 12:00, 12:30 – 16:30
Sobota: 09:00 – 11:30

počet prístupov od 07.09.2017: 263308
počet prístupov dnes: 50